Kommenteeri

Mida sümboliseerib pruudiloor

Viimasel ajal on tihti minu käest küsitud, et kas peaks oma pulmas kasutama pruudiloori ja mida see sümboliseerib.
Kuna olen alati vastuse võlgu jäänud, siis tegin ka ise veidi uurimustööd. Et mida pruudiloor ajalooliselt tähendas miks ja millal seda kasutati.
Kas loor oli pruudi jaoks pigem iluese või oli  sellel sügavam tähendus ja mõte.

New Collection 2020 by Anna Tumas - A dress with a bustier of matelass and floral embroideries The perfect dress to live a fairy tale  annatumas ateliersposa gemma newcollection collection2020 bridedress bridestyle weddingdress bridalfashion fashionbride weddingdressrome

Pruudiloori algupära kohta on tehtud mitmeid oletusi.
Kõige levinum arvamus oli,et loor kaitses pruuti kurjade vaimude eest, kes tahtnuks teda röövida.
teise arvamuse kohaselt pidi pruudiloor kaitsma pruuti juhusliku kurja silma eest ,mis võinuks abielu nurjata.
Pruudiloor on nii Euroopa kui Eesti kultuuriruumi tulnud kirikliku laulatuse sümbolina. Ilmalikul registreerimisel ei ole selle aksessuaari kandmine kunagi olnud kohustuslik.
Pruudiloor sümboliseerib eelkõige staatuse muutumist. Üks kord elus kantav valge loor pidi olema tervise ja puhtuse sümbol. Valge on rõõmu värv, mis märgib ühteaegu lõppu ja algust.

Pruudiloor moes

Loori, mida varasemalt nimetati leieriks, hakkasid moekamad pruudid Eestis kandma juba 19. sajandi lõpus. Kuigi pulmarõivas oli sel ajal enamasti musta värvi, oli mõrsjaloor ikkagi valge ja valmistatud peenest siiditüllist.

Loorimood on tihedalt seotud ühiskonnas ja moemaailmas toimuvaga.

Tõeline romantika lahvatas aga pärast sõda tänu kuulsa prantsuse meokunstniku Christian Diori propageeritud liivakella siluetile, mis 50ndateks oli vallutanud terve maailma. Koos sellega levis ka uudne materjal, jäik nailon. Enamik tolleaegseid pruute oli nagu ühest vormist välja lastud, kandes luupekseteni ulatuvaid nailonpitsist või organdiist krinoliinseelikuid ning nailontüllist lühikesi kaharaid loore.

Pruudiloor Eestis

90ndad oli Eestis hoogne vabade kooselude aeg, siis oli loorikandjaid üsna vähe. Levinud oli veel uskumus, et loorikandja võib olla vaid noor neiu, kes pole veel lapsi ilmale toonud. Loorimood tuli tagasi 21 sajandivahetusega — loor oli väga ihaldatud peaehe pulmas, sest sai ju seda kanda vaid üks kord elus.

Emalt tütrele
Loori  erinevalt pruutkleidist on läbi aegade tohtinud laenata või ise valmistada.

Otsust langetades, kas loori kanda või mitte, on 20. ja 21. sajandil suuremat rolli mänginud pruutpaari isiklikud eelistused, kui kombed, tavad ja uskumused. Loor on abielluja kaunistus ja tema sümboolne tähendus on peaaegu kadunud. Tänapäeval, mil on järjest rohkem mitmendat korda abiellujaid, ei loeta enam sündsusetuks kanda neitsilikkuse sümboliks peetud pruudiloori ka teist või kolmandat korda altari ees seistes.

bridedress dressforwedding

Lisa kommentaar

Email again: